Question 1

Find the percentages of the following:

1(a) 40\% of 120

ANSWER: Simple text answer

Answer: 48

Workings:

\dfrac{40}{100} \times 120 = 48

Marks = 1

 

1(b) 80\% of 800

ANSWER: Simple text answer

Answer: 640

Workings:

\dfrac{80}{100} \times 800 = 640

Marks = 1

 

1(c) 70\% of 230

ANSWER: Simple text answer

Answer: 161

Workings:

\dfrac{70}{100} \times 230 = 161

Marks = 1

 

1(d) 99\% of 130

ANSWER: Simple text answer

Answer: 128.7

Workings:

\dfrac{99}{100} \times 130 = 128.7

Marks = 1

 

1(e) 28\% of 900

ANSWER: Simple text answer

Answer: 252

Workings:

\dfrac{28}{100} \times 900 = 252

Marks = 1


Question 2

Tommy went to the shop where there was a 20\% off sale taking place.

The shirt he wanted to buy was originally \pounds20.

How much money does he save in the sale?

ANSWER: Simple text answer

Answer: \pounds 4

Workings:

0.8 \times \pounds20 = \pounds16

\pounds20 - \pounds16 = \pounds4

Marks = 2


Question 3

A bike costs £350[/latex] but is reduced by 35\%.

What does the bike cost after the reduction?

ANSWER: Simple text answer

Answer: £227.50

Workings:

0.65 x £350 = £227.50

Marks = 2


Question 4

In a school of 600 pupils, 64% walk to school regularly.

How many pupils walk to school regularly?

ANSWER: Simple text answer

Answer: 384

Workings: 0.64 \times 600 = 384

Marks = 2


Question 5

Tommy buys a rare painting for £3200.

He eventually sells it for £3800.

Work out the percentage increase in value of the painting.

ANSWER: Simple text answer

Answer: 18.75

Workings:

\dfrac{3800}{3200} = 0.1875

0.1875 \times 100 = 18.75\%

Marks = 2


Question 6

Jane fills her empty car with 12  litres of petrol.

After driving for the day the car now has 7.5 litres of petrol in the tank.

Calculate the percentage decrease of petrol in the car.

ANSWER: Simple text answer

Answer: 37.5\%

Workings:

\dfrac{7.5}{12} = 0.625

1 - 0.625 = 0.375 so 37.5\%

Marks = 2


Question 7

A speed boat travels from A to B for the first part of a journey and then B to C to complete a journey.

For the entire journey, A to C, the boat travels at an average speed of 21 kmph.

During the journey, from B to C, the boat only travels at  a speed of 13 kmph.

Calculate the percentage decrease in average speed between the first and second part of the journey, given that the distance off each part is equal.

ANSWER: Simple text answer

Answer: 55.2

Workings:

\dfrac{13 + x}{2} = 21 so x = 29 kmph

\dfrac{13}{29} = 0.448 so percentage decrease = 1 - 0.448 = 0.552

Marks = 3