Note: all new questions.


Circles FSQ1

Consider the following circle with a radius of 5 cm

 

Circles FS1(a)

Calculate the area of the circle to 1 decimal place.

Use the value of \pi = 3.14

Answer type: simple

Answer: 78.5 cm^2

Workings:

\begin{aligned}\text{area} &=\pi r^2 \\ &= 3.14\times5^2 \\ &= 3.14\times25 \\ &= 78.5 \text{ cm}^2\end{aligned}

2 marks

 

Circles FS1(b)

Calculate the circumference of the circle to 1 decimal place.

Answer type: simple

Answer: 31.4 cm

Workings:

\begin{aligned}\text{circumference} &=2\pi  \\ &= 2\times3.14\times5 \\ &= 31.4 \text{ cm}\end{aligned}

2 marks


Circles FSQ2

Two rival takeaway restaurants are offering different deals on pizzas.

Restaurant A offers 3 ten inch pizzas for £20

Restaurant B offers 2 twelve inch pizzas for £20

 

Circles FS2(a)

Calculate the total amount of pizza offered by Restaurant A in square inches.

Give your answer to 1 decimal place.

Use the value of \pi = 3.14

Answer type: simple

Answer: 235.5 inch^2

Workings:

\text{radius} = \text{diameter} \div 2 = 10 \div 2 = 5

The area of one pizza may be calculated as follows:

\begin{aligned}\text{area} &=\pi r^2 \\ &= 3.14\times5^2 \\ &= 78.5 \text{ inch}^2\end{aligned}

Thus the total amount for 3 pizzas is:

78.5\times 3 = 235.5 \text{ inch}^2

3 marks

 

Circles FS2(b)

Calculate the total amount of pizza offered by Restaurant B in square inches.

Give your answer to 2 decimal places.

Use the value of \pi = 3.14

Answer type: simple

Answer: 226.08 inch^2

Workings:

\text{radius} = \text{diameter} \div 2 = 12 \div 2 = 6

The area of one pizza may be calculated as follows:

\begin{aligned}\text{area} &=\pi r^2 \\ &= 3.14\times6^2 \\ &= 113.04 \text{ inch}^2\end{aligned}

Thus the total amount for 2 pizzas is:

113.04\times 2 = 226.04 \text{ inch}^2

3 marks

 

Circles FS2(c)

State which of the two restaurants offers more pizza for £20

Answer type: multiple choice

Answer: Restaurant A

Wrong answer: Restaurant B

Workings:

Restaurant A offers 235.5 square inches of pizza, whilst Restaurant B offers 226.04 square inches of pizza.

Thus, Restaurant A offers slightly more pizza.

1 mark


Circles FSQ3

A building is designed featuring a rectangular wall with a large, circular window.

Using the diagram above, calculate the area of the window to 3 decimal places.

You should use the value of \pi = 3.14

Answer type: simple

Answer: 3.462 m^2

Workings:

The diameter of the circle can be calculated as follows:

Diameter = 2.5-0.2-0.2=2.1 m

Thus, the radius of the window is 2.1 \div 2 = 1.05 m

The area, A=\pi r^2, so

A=3.14\times 1.05^2=3.462 to 3 decimal places

4 marks


Circles FSQ4

Jo lives near a large roundabout which has a radius of 10m

Circles FS4(a)

Calculate the area of the roundabout.

You should use the value of \pi = 3.14

Answer type: simple

Answer: 314 m^2

Workings:

The area, A=\pi r^2, so

A=3.14\times 10^2=3.14\times100=314 m^2

2 marks

 

Circles FS4(b)

If Jo drives around the roundabout 20 times, how far has she driven?

You should use the value of \pi = 3.14

Answer type: simple

Answer: 1256 m

Workings:

The distance around the roundabout is given by the circumference, C=2\pi r, so

C=2\times3.14\times10=62.8 m

So if she drives around the roundabout 20 times, she has driven

20\times62.8=1256 m

2 marks


Circles FSQ5

An architect designs a building with a large square room and four semi-circular rooms attached.

The plan view of the building is shown in the following diagram.

The width of the central square room is 10 m

Calculate the area of the building.

You should use the value of \pi = 3.14

Answer: 257

Workings:

The area of the square room is 10\times10=100 m^2

The remaining rooms are made up of four semi-circles, which is equivalent to two full circles of radius = 5m

Thus, the combined area (A) of these semi-circular rooms is:

A=2\times\pi r^2 = 2\times3.14 \times5^2 = 157 m^2

The total area of the building is therefore:

100+157=257 m^2

4 marks


Circles FSQ6

A garden features a circular fountain with a statue in the middle.

The statue is situated on top of a circular base which takes up a small area at the centre of the fountain.

The fountain has a diameter of 6 m

The base of the statue has a diameter of 1 m

 

Circles FS6(a)

Calculate the circumference of the fountain to 2 decimal places.

You should use the value of \pi = 3.14

Answer type: simple

Answer: 18.84 m

Workings:

Circumference, C=\pi d, so

C=3.14\times6=18.84 m

1 mark

 

Circles FS6(b)

Calculate the area of the fountain which is covered by water only.

Give your answer to 1 decimal place.

You should use the value of \pi = 3.14

Answer type: simple

Answer: 109.9 m^2

Workings:

The area covered by water only is the total area of the fountain minus the area covered by the statue base.

The area, A=\pi r^2, so the total area of the fountain is:

A (\text{fountain})=3.14\times6^2=113.04 m^2

 

The area of the statue base is:

A(\text{statue})=3.14\times1^2=3.14 m^2

 

So the area covered by water is:

A(\text{water}) = 113.04-3.14=109.9 m ^2

3 marks