Question 1
Find the perimeter of the rectangle below in cm:
ANSWER: Simple Text Answer
Answer: 39.8
Workings:
2\times 14.3 + 2\times 5.6 = 39.8 cm
Marks = 2
Question 2
Find the perimeter of the circle below to 2 decimal places in cm:
ANSWER: Simple Text Answer
Answer: 13.82
Workings:
Diameter = 4.4 cm
Circumference = \pi \times Diameter = 4.4\pi = 13.82 cm
Marks = 2
Question 3
Find the perimeter of the isosceles triangle below in cm:
ANSWER: Simple Text Answer
Answer: 22.7 cm
Workings:
An Isosceles Triangle has two sides of the same length so the other side is equal to 5.6 cm
Summing the sides gives the perimeter
11.5 + 2\times 5.6 = 22.7 cm
Marks = 2
Question 4
Find the perimeter of the compound shape below in cm:
ANSWER: Simple Text Answer
Answer: 670
Workings:
Summing the given sides gives us
65 + 135 + 200 + 45 = 445
We can calculate the missing side of the right hand rectangle with
200-65 = 135
We can calculate the missing side of the left hand rectangle with
135-45 = 90
Summing all these values together gives
445 + 135 + 90 = 670 cm
Marks = 2
Question 5
Part of a circle is attached to a right angle triangle, as shown below.
CD=6 cm
DB = 12 cm
AB = 13.4 cm
Find the perimeter of the shape in cm.
Give your answer to 2 decimal places.
ANSWER: Simple Text Answer
Answer: 40.82
Workings:
The curved side is a quarter of the perimeter of a circle.
The circle has radius 6 cm so we can find the perimeter of the quarter with
\dfrac{1}{4}\times \pi \times 12 = 3\pi = 9.42
Summing all the sides together gives
6 + 12 + 13.4 + 9.42 - 40.82 cm
Marks = 2
Question 6
A semicircle is cut out of a square piece of wood shown below.
The square has a length of 10 cm
The diameter of the circle is 8 cm
Find the perimeter of the shape above in cm.
Give your answer to 2 decimal places.
ANSWER: Simple Text Answer
Answer: 44.57
Workings:
The circumference of the semicircle can be calculated using
\dfrac{1}{2} \times \pi \times diameter = \dfrac{1}{2} \times \pi \times 8 = 4\pi = 12.57 cm
The two short sections either side of the semicircle are 1 cm each.
The perimeter of the shape is
10 + 10 + 10 + 1 + 1 + 12.57 = 44.57 cm
Marks = 3