Question 1

The diagram shows a plan of some cardboard packaging.

Calculate the total area of the cardboard used in cm^2 to 1 d.p..

ANSWER: Simple Text Answer

Answer: 111.5

Workings:

We can calculate the area of the rectangle ABCD as Area = 5\times 7 = 35  cm^2.

We can calculate the area of rectangle CEFG as Area = 6\times 9 = 54  cm^2.

We can calculate the area of the triangle CDG as Area = \dfrac{1}{2}\times 5\times 9 = 22.5  cm^2.

Total Area = 35 + 54 + 22.5 = 111.5  cm^2

Marks = 3


Question 2

The diagram shows the floor plan of a storeroom

The owner has ordered 14 items that each need at least 200 cm^2 of floor space.

CD=15 cm\\ CA=45 cm\\ AB=100 cm\\ FE=15 cm\\ EB=10cm

Is there enough room in the storeroom for all the items?

ANSWER: Multiple Choice (Type 1)

A: Yes

B: No

Answer: B

Workings:

The left hand rectangle can be calculated using:

Area = 15\times 45 = 675  cm^2

The central trapezium can be calculated using:

Area = \dfrac{1}{2}\times (10+45)\times 70 = 1925  cm^2

The right hand rectangle can be calculated using:

Area = 10\times 15 = 150  cm^2

Summing the areas together gives:

Total Area = 675 + 1925 + 150 = 2750  cm^2

The total area required by the boxes is 14 \times 200 cm^2 = 2800  cm^2

2800 > 2750 so the boxes won’t fit in the storeroom.

Marks = 3


Question 3

Which of these two shapes have the same area?

ANSWER: Multiple Choice (Type 1)

A: A & B

B: B & C

C: C & D

D: D & A

Answer: B

Workings:

Area  of  circle = \pi \times 3^2 = 28.27  cm^2

Area  of  Parallelogram = 9\times 3 = 27  cm^2

Area  of  Trapezium = \dfrac{1}{2}\times (6+12)\times 3 = 27  cm^2

Area  of  Irregular  Hexagon = 5\times 3 + 4\times 2 = 23  cm^2

So the Parallelogram (B) and Trapezium (C) both have the same area.

Marks = 2


Question 4

A gardener is planning a new garden that is in the shape of a parallelogram. It features two ponds and a flower bed.

The rest of the space will be filled with grass.

The plan of the garden has been drawn to scale on a 1 cm grid labelled below.

1 cm = 5 m

Calculate the area that will be covered with grass.

Give your answer to 2 decimal places in m^2.

ANSWER: Simple Text Answer

Answer: 885.84

Workings:

Calculating the total area of the Parallelogram gives:

Area = 30\times 50 = 1500  m^2

Calculate Flower Bed as area of a trapezium:

Area = \dfrac{1}{2}\times(15+5)\times 30 = 300  m^2

The ponds are semi-circles with the same area so together make one circle. Calculating its area gives:

Area = \pi\times 10^2 = 314.159  m^2

Subtracting the area of the flower bed and ponds from the total are gives:

1500-300-314.159 = 885.84  m^2

Marks = 3


Question 5

In the diagram the combined area of triangles ACB and FDE are equal to the area of the parallelogram BCDF.

CD = x\\ DE = x

FE = 2 cm

Find the value of x.

ANSWER: Simple Text Answer

Answer: 2

Workings:

We can write this as an equation:

x^2 = 2\times \dfrac{1}{2}\times 2\times x = 2x

Rearranging gives x^2-2x = 0

x(x-2) = 0

So x = 0 OR x = 2

Therefore x = 2

Marks = 3


Question 6

The diagram shows a regular hexagon set inside a trapezium.

Find the area of the regular hexagon BGHFEC.

Give your answer to 2 decimal places in cm^2.

ANSWER: Simple Text Answer

Answer: 93.53

Workings:

We can find the side length of an equilateral triangle with:

\dfrac{18}{3} = 6  cm

Calculate the height of an equilateral triangle using:

\sqrt{6^2-3^2} = 3\sqrt{3}

Area of triangle is given by:

\dfrac{1}{2}\times 6 \times 3\sqrt{3} = 9\sqrt{3}

Hexagon consists of 6 triangles, so total area of it can be found using:

6\times 9\sqrt{3} = 54\sqrt{3} = 93.53  cm^2

Marks = 3


Question 7

The diagram shows a regular hexagon set inside an isosceles trapezium.

BG = 4 cm

Find the exact total area of the shaded triangles ACE and FHI.

ANSWER: Multiple Choice (Type 1)

A: 7\sqrt{3}

B: 8\sqrt{3}

C: 9\sqrt{3}

D: 10\sqrt{3}

Answer: B

Workings:

The height of a triangle can be found using:

\sqrt{4^2-2^2} = \sqrt{12} = 2\sqrt{3}

Therefore the area of a triangle can be calculated using:

\dfrac{1}{2}\times 4\times 2\sqrt{3} = 4\sqrt{3}

We need the area of two triangles, so

2\times 4\sqrt{3} = 8\sqrt{3}  cm^2 gives us the total area.

Marks = 3