Question 1:

23 boys and 22 girls take a maths test.

The mean mark for the boys was 44.

The mean mark for the girls was 42.

Find the mean mark for all 45 students.

Give your answer to 1 decimal place.

ANSWER: Simple

Answer: 43.0

Workings:

Total mark for boys =23\times44=1012

Total mark for girls =22\times42=924

Total mark for all students =1012+924=1936

Total number of students =22+23=45

Mean =1936 \div 45=43.0 (1 dp)


Question 2:

Consider the following set of numbers

1,\quad 20,\quad 15,\quad 8,\quad 7,\quad 8,\quad 7,\quad 11,\quad 11,\quad 1,\quad 8

2(a) Calculate the mean to 1 decimal place.

ANSWER: Simple

Answer: 8.8

Workings:

(1+20+15+8+7+8+7+11+11+1+8)\div 11=8.8

Marks = 1

 

2(b) Give the value of the mode

ANSWER: Simple

Answer: 8

Workings:

8 appears most often in the set.

Marks = 1

 

2(c) Give the value of the median

ANSWER: Simple

Answer:8

Workings:

Putting the numbers in order:

1,1,7,7,8,8,8,11,11,15,20

There are 11 numbers in total (n)

The median is given by the \dfrac{n+1}{2} value which in this case is the \dfrac{12}{2}=6^{\text{th}} value, which is 8.

Marks = 1

 

2(d) Find the range

ANSWER: Simple

Answer: 19

Workings:

The range is the highest value – lowest value which is 20-1=19

Marks = 1


Question 3:

James has a number of 6 kg sacks of carrots, and a number of 16 kg sacks of carrots.

The mean weight of the sacks of carrots is 12 kg.

What is the least number of 6 kg and 16 kg sacks of carrots that James has?

ANSWER: Multiple answers

Answers:

6 kg: 2

16 kg: 3

Workings:

There are 2 methods to solve this question.

Method 1- Trial and Improvement

2\times6 kg +2\times16 kg =44,   \quad 44\div4 \ne 12

3\times6 kg +2\times16 kg =50,   \quad 50\div5 \ne 12

2\times6 kg +3\times16 kg =60,   \quad 60\div5 = 12

So there are two 6 kg bags and three 16 kg bags

Method 2 – Algebra

Setting up an expression where x= the number of 6 kg bags and y= the number of 16 kg bags:

\dfrac{6x+16y}{x+y}=12

6x+16y=12x+12y

6x=4y

3x=2y

y-\dfrac{3x}{2}

 

If x=1,y=\dfrac{3}{2} – you cannot have half a sack of carrots so move on to the next value

If x=2, y=3 – hence there two 6 kg bags and three 16 kg bags.


Question 4:

Christopher has seven rabbits in his garden.

Their weights, in kg, are listed below.

1.1, \quad 1.9, \quad 1.5, \quad 1.3, \quad 2.0, \quad 1.3, \quad 1.7

4(a) Calculate the mean.

Give your answer to 1 decimal place.

ANSWER: Simple

Answer: 1.5 kg

Workings:

(1.1+1.9+1.5+1.3+2.0+1.3+1.7)\div7=1.5

Marks = 1

 

4(b) Give the value of the mode.

ANSWER: Simple

Answer: 1.3

Workings:

1.3 appears most often in the set.

Marks = 1

 

4(c) Give the value of the median.

ANSWER: Simple

Answer: 1.5 kg

Workings:

Ordering the weights:

1.1, 1.3, 1.3, 1.5, 1.7, 1.9, 2.0

There are 7 values (n).

The median is given by the \dfrac{n+1}{2} value which in this case is the \dfrac{8}{2}=4^{\text{th}} value, which is 8. Hence the median is 1.5 kg.

 

4(d) Calculate the range.

ANSWER: Simple

Answer: 0.9 kg

Workings:

Range =2.0-1.1=0.9 kg

Marks = 1

 

4(e) Two of the rabbits are put in their hutch.

The average weight of the remaining five rabbits is now 1.6 kg.

Find the combined weight of the two rabbits that were put in their hutch.

ANSWER: Simple

Answer: 2.8 kg

Workings:

Let x be the combined weight of the two rabbits that were removed.

The previous combined weight of the 7 rabbits was 1.1+ 1.3+ 1.3+ 1.5+ 1.7+ 1.9+ 2.0=10.8

Setting up an expression:

\dfrac{10.8-x}{5}=1.6

10.8-x=8

x=2.8

Marks = 3


Question 5:

Sarah earns £8.43 an hour. She thinks that most of her friends are paid more.

Here is a list of how much her friends earn per hour.

5(a) Calculate the mean hourly rate of her friends’ pay.

ANSWER: Simple

Answer: £8.44

Workings:

(8.40+8.48+8.29+8.55+8.48+8.44)=50.64 50.64\div 6 = 8.44

Marks = 1

 

5(b) What is the mode hourly rate of her friends’ pay?

ANSWER: Simple

Answer: £8.48

Workings:

£8.48 is the only value that appears more than once.

Marks = 1

 

5(c) What is the median hourly rate of her friends’ pay?

ANSWER: Simple

Answer: £8.46

Workings:

Putting the hourly rates of pay in order:

8.29, 8.40, 8.44, 8.48, 8.48, 8.55

There are 6 values (n).

The median is given by the \dfrac{n+1}{2} value which in this case is the \dfrac{7}{2}=3.5^{\text{th}} value, i.e. the midpoint of the 3^{\text{rd}} and 4^{\text{th}} value, which in this case is £8.46.

Marks = 1

 

5(d) Using your answers from 4(a)-(c), state whether Sarah is correct.

Select the correct statement below.

ANSWER: Multiple Choice

Answer: A

A: She is correct, because the mean, median and mode are all higher than her hourly pay rate.

B: She is wrong, because only the mean is higher but this is affected by outliers.

C: She is correct, but the median pay rate is lower than hers.

D: She is wrong, because neither the mean, median or mode are higher than her hourly pay rate.

Workings:

All three measures are higher than Sarah’s rate so she is correct. The mean is affected by outliers, but there are no real outliers in the list of values here.

Marks = 1


Question 6:

Jane recorded the time taken, in minutes, for her friends to complete a jigsaw (to the nearest minute).

The times taken are shown in the bar chart below.

6(a) Find the mean time taken to complete the jigsaw. Give your answer to 1 decimal place.

ANSWER: Simple

Answer: 4.5 minutes

Workings:

\dfrac{3+3+3+3+4+4+5+6+7+7}{10}=4.5

Marks = 3

 

6(b) Find the range of times taken.

ANSWER: Simple

Answer: 4 minutes

Workings:

Range = 7-3=4

Marks = 1


Question 7:

Sally has 4 cards taken from a deck of 10 cards labelled 1 to 10, as shown below:

The range of the cards is 8.

The median of the cards is 6.

The mean of the cards is 5.5.

 

7(a) Sally already knows the number 4 is not one of her three cards as it is missing from the deck.

Find the 3 missing numbers.

ANSWER: Multiple choice

A: 5, 7, 9

B: 5, 6, 10

C: 3, 8, 10

D: 2,9,10

Answer: A

Workings:

Median:

The median is 6, which is the \dfrac{n+1}{2}=\dfrac{4+1}{2}=2.5^{\text{th}} value. So the median is halfway between the 2^{\text{nd}} and 3^{\text{rd}} value. Therefore,

\dfrac{2^{\text{nd}}\text{ value}+3^{\text{rd}}\text{ value}}{2}=6

So,

2^{\text{nd}}\text{ value}+3^{\text{rd}}\text{ value}=12

So the sum of the second and third cards is 12

Mean:

The mean is 5.5 so the sum of all 4 cards is 4\times5.5=22

One card is the number 1, so the three missing cards must sum to 21

Given that two of the values sum to 12, the other missing card must be 9.

Range:

The remaining two cards sum to 12. This gives the following possibilities:

2 \text{ and } 10

4 \text{ and } 8

5 \text{ and } 7

The missing cards cannot be 2 and 10, as having the number 10 would give a range of 9. The number 4 is missing from the deck so the missing cards cannot be 4 and 8. Thus, the missing cards are 5 and 7.

 

The three missing cards are therefore: 5, 7, 9

 

Marks = 3

 

7(b) Sally adds one more card to the set.

The median of all 5 cards is 6.

What number card did she add?

ANSWER: Simple

Answer: 6

Workings:

The median is the \dfrac{n+1}{2}=\dfrac{5+1}{2}=3^{\text{rd}} value, i.e. the 3^{\text{rd}} card, therefore the card is 6.


Question 8:

A school is investigating how much their students use social media.

They gave their results, measured in minutes, in the table below.

Work out the difference in the mean time spent on Facebook and Twitter.

Give your answer in minutes and seconds

ANSWER: Multiple answers

Answers:

Mins = 3

Seconds = 24

Workings:

Facebook mean =(62+112+172+26+91)\div5=92.6 mins =92 mins 36 seconds

Twitter mean =(37+130+205+98+10)\div=5=96 miins

Difference = 3 mins 24 seconds


Question 9

The height of 13 students, in cm, are listed below.

141,\quad 130, \quad 135, \quad 144, \quad 130, \quad 152, \quad 145, \\ 140, \quad 153, \quad 160, \quad 180, \quad 120, \quad 134

9(a) Find the range of the students heights

ANSWER: Simple

Answer: 60 cm

Workings:

Range =180-120=60 cm

Marks = 1

 

9(b) Find the median of the students heights

ANSWER: Simple

Answer: 141 cm

Workings:

Putting the heights in order:

120, 130, 130, 134, 135, 140, 141, 144, 145, 152, 153, 160, 180

The median is given by the \dfrac{13+1}{2}=7^{\text{th}} value, which is 141 cm.

Marks = 1

 

9(c) Find the mode of the students heights

ANSWER: Simple

Answer: 130 cm

Workings:

The only height that appears more than once is 130 cm

Marks = 1

 

9(d) Find the mean of the students heights, giving your answer to 3 significant figures.

ANSWER: Simple

Answer: 143 cm

Workings:

Sum of all heights = 120+ 130+ 130+ 134+ 135+ 140+ 141+ 144+ 145 +152+ 153+ 160+ 180=1864 cm

Mean =1864 \div 13= 143 cm (3 sf)